Avustralya Dil Okulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Neden Melbourne?

Genelde şehir tercihi olarak Sidney seçiliyor fakat ben Melbourne seçtim o yüzden hem dil okulu sorularına hemde Melbourne sorularına yanıt vermek istiyorum. Bana mesaj olarak çok sorulan sorularla başlayıp sonra da kendi tavsiye ve düşüncelerimi ekleyeceğim.

1-) En çok merak konusu kaç para harcadın oluyor benim cebimde 30.000 TL vardı bunun 22-23 bin TL’si 20 hafta okul ücreti, vize ücreti ve ilk gidince 2 hafta aile yanı konaklama ücreti, sigorta ücreti ve tek yön Ankara – Melbourne uçak bileti. Geriye kalan 7-8 bin tl yanımda götürürüm dedim böylede oldu. Ücretleri fotoğraf olarakta ekleyeceğim. Buraya geldiğimde cebimde $2500 vardı çalışmaya başlayana kadar ucu ucuna yetti siz biraz daha fazla getirirseniz daha iyi olur.

*** Vize başvurusu için bankada belli bir miktar para göstermeniz gerekiyor 1 yıl için $12.000 sanırım. Ben bankada 65.000 TL gösterdim bir o kadarda babamın banka hesabında gösterdik. Kredi çekip bankada para gösterip vize çıktıktan sonra krediyi kapatan arkadaşlar var, sorun olmuyor.

*** Yukarıda yazdığım ücretleri vize başvurusunu yapmadan önce okula göndermeniz gerekiyor Avustralya’da sistem böyle işliyor.

2-) Çok önemli bir bilgi vereceğim eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız buraya gelmeden önce paranızı Avustralya dolarına çevirip öyle gelin çünkü burada her döviz çevirme işlemi için $10 gibi bir ücret alıyorlar. Ben Cepteteb kullanıyorum Amerikan Doları hesabı oradan para çektiğimde direk Avustralya dolarına çeviriyor ve sadece $3 kesiyor böyle çok daha avantajlı.

3-) İş bulmak kolay mı ve ne iş yapıyorsun sorularına yanıt vermek istiyorum. Avustralya’da iş bulmak kolay ama hep normal işler yani Türkiye’de benim gibi mühendis iseniz burada o işe girmeniz çok zor. Çalışabileceğiniz işler kebapçıda çalışmak saat ücreti $10-15, kafede çalışmak saat ücreti $14-18, restaurantta çalışmak $15-20, bulaşıkçılık $15-25, temizlikçi $15-30 arasında değişmektedir. Ben haftaiçi temizlik yapıyorum saati $24 kazanıyorum. Haftasonu da Uber Eats yapmaya başladım ondan da 1 delivery $7 kazanıyorsunuz. Normal işlerde o hafta kazandığınız para hesabınıza Pazartesi yatıyor burada maaşlar ve diğer herşey haftalık (bence çok güzel). Uberde kazandığınız para ise her Salı akşamı hesabınıza yatıyor.

4-) Benim vizem Student Visa ve resmi olarak haftalık 20 saat çalışma iznim var. Genelde 20 saat çalışma iznine uyan pek yok iş bulanlar fazladan çalışıyorlar sıkıntı olmuyor. Herhangi bir işte çalışmanız için buraya geldiğinizde TFN (tax file number) numarası almanız gerekiyor başvuruyu online yaptıktan sonra 1 haftada evinize posta ile geliyor.
Uber Eats yapacaksanız bunun dışında ABN number numarasıda almanız gerekiyor bunun içinde başvuru online ve hemen alabiliyorsunuz. TFN ve ABN numarası nasıl alınır bununla ilgili kısa bir video çekip ekleyeceğim daha sonra çünkü Türkçe kaynak yok ben ilk yaparken zorlanmıştım.

5-) Buraya geldiğinizde vizenizi burada uzatmak istiyorsanız işlemler daha kolay oluyor ve bir okula kayıt olduğunuzda vizenizi uzatabiliyorsunuz. Ben dil okuluna 5 ay yazılmıştım ve daha 3 ayım var ama bende vizeyi uzatmak için okula tekrar kayıt olacağım ya da üniversitede 1-2 yıllık bir programa kayıt olacağım. Bu yüzden eğerki Avustralya’ya gelmek istiyorsanız ilk başta dil okulu + 1 yıllık üniversite programı ile gelirseniz vizeniz çok daha uzun olacaktır. Dil okulu ücreti peşin veriyorsunuz ama diğer okul için sadece kayıt ücreti verseniz yetiyor daha sonra taksitle ödeme yapıyorsunuz her 3 ayda 1.

6-) Vize kaç günde çıkıyor. Benim vize başvurusunu yaptıktan sonra Perşembe günü konsolosluğa parmak izi verdim ve Salı günü vizem çıktı. Ama vizesi 1 ayda çıkan arkadaşımda var. 5 gün ile 30 gün içinde vize durumu belli oluyor.

*** Vize başvurusu için gereken evrakları fotoğraf olarak ekledim.

7-) Vize memuru aradığında ne gibi sorular soruyor. Vize memuru beni sabah 10 da aradı uyku sersemiydim aman siz dikkat edin 🙂
Öncelikle kişisel bilgiler soruyor sonra neden Melbourne diye sordu ve Melbourne’de herhangi bir tanıdığınız var mı dedi bende yok dedim. Çalıştığım eski işlerlerini sordu ve benden ekstra olarak o işlerinde eskiden çalıştığıma dair evrak istedi onları tamamladım ve sisteme yükledik 2 saat sonra vize onayı geldi. Diğer önemli soru döndüğünüzde ne yapacaksınız dedi bende dönüşte kendi işimi kuracağım İngilizce’yi çok iyi yapmalıyım dedim. Birde arabam vardı onu satmıştım onu sordu arabanızı neden sattınız dedi okul parası ve masrafları karşılamak için dedim.

😎 Neden Melbourne: Ben buraya gelmeden önce 2 ay sürekli Sidney ve Melbourne diye araştırma yapıyordum hep bilgi almaya çalıştım çoğu zaman burada yaşayan kişilere mesajlar attım. Benim ajansım Eskişehir’de bir ajans ve o ajanstaki Gülsedef hanımın Melbourne hakkındaki yönlendirmeleri sonucunda Melbourne kararı verdim. Verdiğim kararın doğruluğunu buraya gelince anladım.

Melbourne iş bulmak daha kolay.
Melbourne’de yeme içme yaşam şartları daha ucuz ( yinede çok pahalı ).
Melbourne’de ev kiraları daha ucuz.
Melbourne’de her haftasonu etkinlikler var festivaller var ve hep ücretsiz.
Melbourne’de toplu taşıma daha ucuz haftalık $43 sınırsız.

Melbourne’de hava çok değişken oluyor Sidney’de süper diye hep yorumlar okuyordum. 2 ay oldu buraya geleli ve daha bugün yağmur gördüm ama arkadaşım Sidney’de yaşıyor sürekli yağmur diyo ne kadar doğru bilemem. Melbourne’de hava değişken olabiliyor ama hava durumuna baktığınız sürece öbür gün havanın nasıl olacağını görebiliyorsunuz. Dışarıda dolaşırken birden hava sıcaklığı 15 derece düşmüyor onlara inanmayın.

9-) Okul tercihi: Benim dil okulumun adı Ability English bu okulun hem Sidney’de hem de Melbourne’de şubeleri olduğundan ve fiyatları uygun olduğundan genelde Türklerin tercihi oluyor. Okul güzel ama ahım şahım değil Türkiye’de aldığım dil eğitimiyle aynı sayılır tabiki Avustralya’da dil eğitimi almakla Türkiye’de almak arasında çok fark var. Her ülkeden öğrenciler bulunuyor çoğunluk olarak sırasıyla Japonya, Kolombiya, Türkiye ve Brezilya diyebilirim. Diğer dil okulları nasıl derseniz bence bu ülkede dil okulunun pek önemi yok sizin için ekonomik olarak hangisi iyiyse onu seçin çünkü burada 1. planda olan şey çalışmak ve para kazanmak.

*** 10-) Giderler ve harcamalar: Ev kirası haftalık ilk geldiğimde $200 dı şimdi haftalık $150 paylaşımlı odada arkadaşımla kalıyorum. Tek size özel oda isterseniz $200.

*Dışarıda yemek yemek isterseniz $15 (en uygunu)
*Dışarıda bir bira $10 ama bazı mekanlarda 1 litresi $9. Marketten bira alırsanız 24lü biralar 48 dolar yani tanesi $2 a geliyor en kaliteli şişe biralardan bahsetiyorum.
*Bir kutu kola dışarıda $4 ama yine marketten 24lü alırsanız eğer $12 yani tanesi $0.50 a geliyor. Su burada ücretsiz evde çeşmeden içiliyor dışarıda tüm mekanlarda su bedava ama çok susadınız biryerden ufak şişe alırsanız $3
*Benzin $1.2
*Markette et $7 ama bizim Türkiye’de yediğimiz etler gibi lezzetli değil bence.
Marketten etinizi alıp şehrin heryerinde bulunan ve ücretsiz olan barbekülerde pişirip yiyebilirsiniz.
*Küçük kahve $1
*Dövme ve piercing çok aşırı pahalı rakam vermeyeceğim korkmayın.
***Sigara içenler için burada sigara örnek olarak Marlboro $35 🙂

*** Tüm rakamlar Avustralya Doları yani Türk Lirası x 3

11-) Melbourne’de en sevdiğim konulardan birisi bisiklet yolları tüm şehiri bisiklet yoluyla rahatlıkla ve güvenle gezebilirsiniz. Tüm araçlar (tranvay, otobüs, araba, motorsiklet) ve bisikletler hepsi aynı yolu kullanıyorlar.

Avustralya’ya gelmek isteyen arkadaşlar hiç düşünmeden gelin. Sorusu olanlar bana mesaj atabilirler elimden geldiğince tüm mesajlara cevap vermeye çalışıyorum.
Biraz uzun oldu ama umarım birlerine yardımım dokunur.

Saygılar!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir